თურქეთი ანტალიაში გასამართი COP31-ის წინ ნულოვანი ნარჩენების სფეროში საერთაშორისო ლიდერობას ავლენს
ნოემბერში ანტალიაში გასამართი კლიმატის სამიტი კლიმატის დაპირებების გაზომვად და რეალური ეფექტის მქონე კონკრეტულ პროექტებად გადაქცევას ისახავს მიზნად. ლოგიკურად, ეს მოლოდინია ჩამოყალიბებული.
სტამბოლში გამართულ „ნულოვანი ნარჩენების ფონდის“ შეხვედრაზე ოფიციალურმა პირებმა განაცხადეს, რომ ნოემბერში ანტალიაში დაგეგმილი COP31 სამიტი კლიმატის სფეროში საქმიანობის წინ წასაწევად კრიტიკულ შესაძლებლობას წარმოადგენს.
6-8 თებერვალს გამართულმა სამდღიანმა მოსამზადებელმა შეხვედრამ, თურქეთის მასპინძლობითა და თავმჯდომარეობით დაგეგმილი გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის კონფერენციის წინ, საერთაშორისო მრჩევლები, გაეროს ნულოვანი ნარჩენების მრჩეველთა საბჭოს წევრები და სხვა დაინტერესებული მხარეები გააერთიანა. შეხვედრას ხელმძღვანელობდა „ნულოვანი ნარჩენების ფონდის“ პრეზიდენტი და COP31-ის კლიმატის მაღალი დონის წარმომადგენელი სამედ აღირბაში, რომელმაც სამიტის პრიორიტეტები და საგზაო რუკა განსაზღვრა.
მონაწილეებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ „ნულოვანი ნარჩენები“ COP31-ის დღის წესრიგში მნიშვნელოვან ადგილს უნდა იკავებდეს, რადგან ის პირდაპირ კავშირშია ემისიების შემცირებასთან. გაეროს ნულოვანი ნარჩენების მრჩეველთა საბჭოს წევრმა, ლარა ვან დრუტენმა განაცხადა, რომ მსოფლიოში წარმოებული საკვების დაახლოებით მესამედი იკარგება და საკვების ნარჩენები კლიმატის მნიშვნელოვან პრობლემად გამოყო.
ვან დრუტენმა ასევე აღნიშნა, რომ საკვების ღირებულებათა ჯაჭვის რეფორმირებას შეუძლია მნიშვნელოვნად შეამციროს სათბურის აირების ემისიები და მხარი დაუჭიროს COP31-ის პრიორიტეტებს ნარჩენების, წყლისა და რესურსების მართვის სფეროში.
მან ასევე დასძინა, რომ კლიმატის წარსულ სამიტებს ხშირად უჭირდათ მხოლოდ დისკუსიების ფარგლებს გარეთ გასვლა და COP31-ის უმთავრესი ძალა იქნება აღირბაშის მცდელობა, გააერთიანოს მთავრობები, კერძო სექტორის აქტორები და სამოქალაქო საზოგადოება გაზომვადი ეფექტის მქონე და მასშტაბირებადი პროექტების წარსადგენად.
გაერო-ჰაბიტატის (UN-Habitat) ყოფილმა გენერალურმა მდივანმა ნილ ხორმა განაცხადა, რომ პრიორიტეტი უნდა იყოს „კლიმატის პოლიტიკის ქმედებად გადაქცევა უშუალოდ ადგილზე“. მან დაამატა, რომ კლიმატის ვალდებულებების შესრულებაში გადამწყვეტი იქნება თანამშრომლობა ადგილობრივ დაინტერესებულ მხარეებთან მთელ მსოფლიოში, ხოლო ნულოვანი ნარჩენებისკენ მიმართული ქმედებები პრაქტიკული ინსტრუმენტი იქნება როგორც ზემოქმედების შესამცირებლად, ისე ადაპტაციისთვის.
ხორმა თურქეთის მასპინძლობაზე საუბრისას აღნიშნა: „ანტალია მშვენიერი ქალაქია და თურქეთის მდიდარი ისტორია და სტუმართმოყვარეობის ტრადიცია ქმნის მყარ გარემოს დაინტერესებული მხარეების გასაერთიანებლად“.
ციფრული პლატფორმის გაშვება
ორგანიზაციის წარმომადგენლები ასევე გეგმავენ ციფრული პლატფორმის გაშვებას, რომელიც მსოფლიოს ნებისმიერ წერტილში მყოფ ადამიანებს საშუალებას მისცემს აიღონ კლიმატის დაცვის ვალდებულებები და დისტანციურად ჩაერთონ COP31-ის პროცესში.
ხორმა განაცხადა, რომ ციფრული პლატფორმა, რომელსაც საფუძველს სამედ აღირბაში ჩაუყრის, უზრუნველყოფს უფრო ფართო ჩართულობას და საშუალებას მისცემს ინდივიდებს მთელ მსოფლიოში, გახდნენ COP31-ის ნაწილი.
მან ასევე აღნიშნა, რომ თურქეთი და ავსტრალია COP31-ის დღის წესრიგს განიხილავენ და დასძინა: „ვფიქრობ, თურქეთს აქვს შესაძლებლობა ნულოვანი ნარჩენების სფეროში შემოიტანოს აზროვნებისა და მუშაობის ახალი სტილი, რომელიც ხაზს გაუსვამს პირველი ლედის, ემინე ერდოღანის ფილოსოფიასა და სწავლებებს — რომ ეს საკითხი პირდაპირ კავშირშია სიცოცხლესთან და ცხოვრების წესთან“.
გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის (UNEP) საზოგადოებრივი ადვოკატირებისა და კომუნიკაციების დეპარტამენტის ყოფილმა ხელმძღვანელმა ატიფ იკრამ ბატმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „მთელმა გლობალურმა საზოგადოებამ“ უნდა გამონახოს საერთო ენა და შეთანხმდეს, რომ დადგა დაპირებების ქმედებად გადაქცევის დრო.
ბატის თქმით, სამიტი გადამწყვეტ დროს იმართება ტრანსფორმაციული შედეგების მისაღწევად და 2030 წლის მიზნებთან შესაბამისობის შესანარჩუნებლად.
ატიფ იკრამ ბატმა ასევე დაამატა, რომ თურქეთს შეუძლია ხიდის როლი შეასრულოს განვითარებულ და განვითარებად ქვეყნებს შორის, პარალელურად კი საერთაშორისო ლიდერობა გაუწიოს ნულოვანი ნარჩენების საკითხს.