თურქეთმა და მუსლიმურმა ქვეყნებმა დაგმეს ისრაელის გადაწყვეტილება
რვა ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ერთობლივ განცხადებაში აღნიშნა, რომ ისრაელი იყენებს უკანონო ზომებს ოკუპირებულ პალესტინის ტერიტორიებზე კონტროლის განსამტკიცებლად.
თურქეთის, ეგვიპტის, იორდანიის, ინდონეზიის, პაკისტანის, კატარის, საუდის არაბეთისა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების საგარეო საქმეთა მინისტრებმა სამშაბათს ერთობლივი განცხადება გამოაქვეყნეს, რომელშიც დაგმეს ისრაელის გადაწყვეტილება ოკუპირებულ დასავლეთ სანაპიროზე ვრცელი ტერიტორიებისთვის „სახელმწიფო მიწის“ სტატუსის მინიჭების შესახებ. მინისტრებმა განაცხადეს, რომ ეს ნაბიჯი წარმოადგენს სერიოზულ ესკალაციას, რომელიც არღვევს საერთაშორისო სამართალს და ძირს უთხრის მშვიდობის იმედებს.
თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული ოფიციალური განცხადების თანახმად, რვა ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა გააკრიტიკეს ისრაელის მიერ ოკუპირებულ დასავლეთ სანაპიროზე მიწის საკუთრების რეგისტრაციისა და დასახლების პროცედურების დამტკიცება. მსგავსი პრაქტიკა 1967 წლის შემდეგ პირველად ხორციელდება.
მინისტრებმა აღნიშნეს, რომ ეს ნაბიჯი უკანონოა და დააჩქარებს დასახლებების გაფართოებასა და მიწების მიტაცებას.
„აღნიშნული უკანონო ნაბიჯი წარმოადგენს სახიფათო ესკალაციას, რომელიც მიზნად ისახავს სამოსახლო საქმიანობის დაჩქარებას, მიწების მიტაცებას, ისრაელის დე ფაქტო კონტროლის გამყარებას და ოკუპირებულ პალესტინის ტერიტორიებზე უკანონო ისრაელის სუვერენიტეტის თავსმოხვევას, რაც ზიანს აყენებს პალესტინელი ხალხის კანონიერ უფლებებს“, - ნათქვამია ერთობლივ განცხადებაში.
საერთაშორისო სამართლის საწინააღმდეგო ქმედება
ერთობლივი განცხადების ხელმომწერმა მინისტრებმა დაადასტურეს, რომ ეს ქმედებები წარმოადგენს საერთაშორისო სამართლის, საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის (განსაკუთრებით ჟენევის მეოთხე კონვენციის) და გაეროს უშიშროების საბჭოს შესაბამისი რეზოლუციების, მათ შორის 2334-ე (2016) რეზოლუციის აშკარა დარღვევას.
განცხადებაში ასევე მითითებულია მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს (ICJ) საკონსულტაციო დასკვნაზე და ხაზგასმულია, რომ ეს ზომა ეწინააღმდეგება სასამართლოს პოზიციას, რომელიც მიუთითებს ოკუპირებული პალესტინის ტერიტორიების სამართლებრივი, ისტორიული და დემოგრაფიული სტატუსის შეცვლის მცდელობების უკანონობაზე, ოკუპაციის დასრულების ვალდებულებასა და ძალის გამოყენებით ტერიტორიების მოპოვების აკრძალვაზე.
მინისტრებმა განაცხადეს, რომ ეს ნაბიჯი ასახავს მცდელობას, თავს მოახვიონ ახალი სამართლებრივი და ადმინისტრაციული რეალობა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე კონტროლის განსამტკიცებლად, რაც ასუსტებს „ორი სახელმწიფოს“ პრინციპით კონფლიქტის გადაჭრის ხედვას, არღვევს დამოუკიდებელი და სიცოცხლისუნარიანი პალესტინის სახელმწიფოს შექმნის პერსპექტივებს და საფრთხეს უქმნის რეგიონში სამართლიანი და ყოვლისმომცველი მშვიდობის დამყარებას.
მინისტრებმა კიდევ ერთხელ კატეგორიულად უარყვეს ყველა ცალმხრივი მცდელობა, რომელიც მიზნად ისახავს ოკუპირებული პალესტინის ტერიტორიების სამართლებრივი, დემოგრაფიული და ისტორიული სტატუსის შეცვლას. მათ მოუწოდეს საერთაშორისო თანამეგობრობას, გადადგან „აშკარა და გადამწყვეტი ნაბიჯები“ დარღვევების შესაჩერებლად და პალესტინელთა უფლებების დასაცავად.
ეს უფლებები მოიცავს თვითგამორკვევის უფლებას, ოკუპაციის დასრულებას და დამოუკიდებელი, სუვერენული პალესტინის სახელმწიფოს შექმნას 1967 წლის ივნისის საზღვრების საფუძველზე, დედაქალაქით აღმოსავლეთ იერუსალიმში.