თურქეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის კომუნიკაციების დირექტორმა, ბურჰანეთინ დურანმა თელ-ავივის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილება „საერთაშორისო სამართლის აშკარა დარღვევად“ შეაფასა.
თურქეთმა ისრაელის მიერ დასავლეთ სანაპიროზე მიწების განკარგვა მკაცრად გააკრიტიკა / AA
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის კომუნიკაციების დირექტორმა ბურჰანეთინ დურანმა ორშაბათს გაკეთებულ განცხადებაში მკაცრად დაგმო თელ-ავივის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილება, ოკუპირებულ დასავლეთ სანაპიროზე გარკვეული ტერიტორიების ისრაელის „სახელმწიფო საკუთრებად“ გადაქცევის შესახებ.
დურანმა აღნიშნული ნაბიჯი „საერთაშორისო სამართლის აშკარა დარღვევად“ მოიხსენია და აღნიშნა, რომ ეს „ეწინააღმდეგება კაცობრიობის საერთო სინდისს და წარმოადგენს გენოციდური ხასიათის პოლიტიკისა და პრაქტიკის გაგრძელებას“.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მსგავსი ინიციატივები აძლიერებს რეგიონში უსამართლობას და შეგნებულად უტევს მშვიდობის, რეგიონული სიმშვიდისა და უსაფრთხოების იმედებს. „ეს მიდგომა, რომელიც უგულებელყოფს პალესტინელი ხალხის ისტორიულ და სამართლებრივ უფლებებს და მიზნად ისახავს დემოგრაფიული და სამართლებრივი სტრუქტურის შეცვლას, იქნება ერთ-ერთი უდიდესი დაბრკოლება რეგიონში მუდმივი სტაბილურობის გზაზე“, - განაცხადა დურანმა.
დურანმა ეს განცხადება თურქული სოციალური მედიის პლატფორმა NSosyal-ის მეშვეობით გაავრცელა.
მან აღნიშნა, რომ თურქეთი უარყოფს პალესტინის მიწების ყოველგვარ მიტაცებას და მოუწოდა საერთაშორისო თანამეგობრობას, აიღოს პასუხისმგებლობა „ამ უკანონობის შესაჩერებლად და ორი სახელმწიფოს პრინციპზე დაფუძნებული მუდმივი მშვიდობის დასამყარებლად“.
„როგორც თურქეთი, ჩვენი პრეზიდენტის რეჯეფ თაიფ ერდოღანის ხელმძღვანელობით, კვლავაც გავაგრძელებთ საერთაშორისო სამართლისა და ადამიანის უფლებების საფუძველზე სამართლიანი გადაწყვეტის მხარდაჭერას და ჩვენი პალესტინელი ძმების სამართლიანი ბრძოლის გვერდით დგომას“, - განაცხადა მან.
ეს განცხადება მოჰყვა ისრაელის მთავრობის მიერ ერთი დღით ადრე მიღებულ გადაწყვეტილებას, რომლის მიხედვითაც დამტკიცდა დასავლეთ სანაპიროზე პალესტინის მიწების „სახელმწიფო საკუთრებად“ რეგისტრაციის წინადადება.
ისრაელის საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ წინადადება წარადგინეს ფინანსთა მინისტრმა ბეცალელ სმოტრიჩმა, იუსტიციის მინისტრმა იარივ ლევინმა და თავდაცვის მინისტრმა ისრაელ კაცმა.
პალესტინელები ამ ნაბიჯებს დასავლეთ სანაპიროს ოფიციალური ანექსიის პროცესის დაწყებად და რეგიონის დიდი ნაწილის დე ფაქტო ანექსიისკენ გადადგმულ ქმედებად მიიჩნევენ. აღინიშნება, რომ ეს ინიციატივები ასუსტებს „ორი სახელმწიფოს“ პრინციპით კონფლიქტის გადაჭრის ჩარჩოს, რომელსაც მხარს უჭერს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაც.