საფრანგეთმა და ალჟირმა ურთიერთობების გადასარჩენად უსაფრთხოების მექანიზმი აამოქმედეს
მხარეებს შორის თვეების განმავლობაში მიმდინარე დიპლომატიური უთანხმოების შემდეგ, უმაღლესი დონის სასამართლო, საპოლიციო და სადაზვერვო კოორდინაცია კვლავ განახლდა.
საფრანგეთმა და ალჟირმა ურთიერთობების გადასარჩენად უსაფრთხოების მექანიზმი აამოქმედეს / AFP
სამშაბათს საფრანგეთი და ალჟირი შეთანხმდნენ უმაღლესი დონის უსაფრთხოების კოორდინაციის მექანიზმის ხელახლა გააქტიურებაზე, რომელიც მოიცავს სასამართლო, საპოლიციო და სადაზვერვო თანამშრომლობას, თუმცა აქამდე უმოქმედო იყო. ოფიციალურმა პირებმა ეს დაძაბული ორმხრივი ურთიერთობების გამოსწორებისკენ გადადგმულ პირველ ნაბიჯად შეაფასეს.
საფრანგეთის შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ლორან ნუნეზმა, აღნიშნული გადაწყვეტილება დედაქალაქ ალჟირში პრეზიდენტ აბდელმაჯიდ ტებუნთან ორდღიანი შეხვედრის შემდეგ გამოაცხადა. ეს ვიზიტი იყო ამ რანგის ფრანგი მაღალჩინოსნის პირველი ვიზიტი ალჟირში დიდი ხნის პაუზის შემდეგ.
ჟურნალისტებთან საუბრისას ნუნეზმა განაცხადა, რომ მის ალჟირელ კოლეგა საიდ საიუდთან და უსაფრთხოების მაღალჩინოსნებთან გამართული შეხვედრები დასრულდა ოფიციალური შეთანხმებით იმ მექანიზმის ხელახლა ამოქმედების შესახებ, რომელიც მიზნად ისახავს "ნორმალური უსაფრთხოების ურთიერთობების" აღდგენას.
ზემოხსენებული უსაფრთხოების მექანიზმი მოიცავს სასამართლო სისტემაში კოორდინაციას, პოლიციის თანამშრომლობას, დაზვერვის მონაცემების გაზიარებას და მიგრაციის მართვას, მათ შორის რეპატრიაციის საკითხს, რომელიც დიდი ხანია ერთ-ერთი ყველაზე საკამათო და პოლიტიკურად მგრძნობიარე თემაა ორი ქვეყნის მთავრობას შორის.
ნუნეზმა აღნიშნა, რომ ეს პრაქტიკა "რაც შეიძლება მალე" ამოქმედდება და დასძინა, რომ უსაფრთხოებისა და მიგრაციის სფეროში თანამშრომლობა "ძალიან მაღალ დონეზე" განახლდება.
უსაფრთხოების კოორდინაცია მხარეებს შორის დიალოგის აღდგენის მთავარ არხად იქცა მას შემდეგ, რაც აპრილში საფრანგეთში ალჟირელი დიპლომატის დაკავებამ მანამდე არსებული ხანმოკლე დიპლომატიური დათბობის პროცესი დაასრულა. მას შემდეგ ქვეყნებმა ურთიერთგამომრიცხავად გაიწვიეს თავიანთი ელჩები და გაჩნდა სხვადასხვა დაძაბულობა, მათ შორის მზარდი უთანხმოება რეგიონულ პოლიტიკასთან დაკავშირებით.
დაძაბულობის ერთ-ერთი ყველაზე მწვავე წერტილი დადგა 2024 წლის ივლისში, მას შემდეგ რაც საფრანგეთმა პოზიცია შეიცვალა და მხარი დაუჭირა მაროკოს წინადადებას დასავლეთ საჰარის ავტონომიის შესახებ. ეს ნაბიჯი ალჟირმა მკაცრად უარყო.
მიუხედავად იმისა, რომ სამშაბათის განცხადება ახალ პროცესზე მიანიშნებს, ოფიციალურ პირებს ურთიერთობების სრულ ნორმალიზებაზე არ უსაუბრიათ. ექსპერტების თქმით, თანამშრომლობა მართლმსაჯულების სფეროში, მიგრაციული დავები და პროგრესი რეგიონული დიპლომატიის კუთხით განსაზღვრავს, იქნება თუ არა მხარეებს შორის დათბობა მუდმივი.