გაეროს გენერალურმა მდივანმა ანტონიუ გუტერეშმა ტექნოლოგიური ლიდერები ხელოვნური ინტელექტის რისკების შესახებ გააფრთხილა და აღნიშნა, რომ ხელოვნური ინტელექტის მომავალი „რამდენიმე მილიარდერის კაპრიზებს“ არ უნდა მიენდოს.
ხუთშაბათს, ინდოეთში გამართულ ხელოვნური ინტელექტის გლობალურ სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას, გენერალურმა მდივანმა ტექნოლოგიურ მაგნატებს მოუწოდა, მხარი დაუჭირონ 3 მილიარდი დოლარის გლობალურ ფონდს, რომელიც ამ სწრაფად განვითარებად ტექნოლოგიაზე ყველასთვის ღია წვდომას უზრუნველყოფს. მან განაცხადა: „ხელოვნური ინტელექტი ყველას უნდა ეკუთვნოდეს. ხელოვნური ინტელექტის მომავალი ვერ განისაზღვრება რამდენიმე ქვეყნის მიერ და ვერც რამდენიმე მილიარდერის კაპრიზებს მიენდობა“.
გუტერეშმა გააკეთა გაფრთხილება, რომ სასწრაფო ზომების მიღების გარეშე მსოფლიო უთანასწორობის გაღრმავების რისკის წინაშე დგას: „სწორად გამოყენების შემთხვევაში, ხელოვნურ ინტელექტს შეუძლია... დააჩქაროს გარღვევები მედიცინაში, გააფართოოს სწავლის შესაძლებლობები, გააძლიეროს სასურსათო უსაფრთხოება, მხარი დაუჭიროს კლიმატურ ქმედებებსა და კატასტროფებისთვის მზადყოფნას და გააუმჯობესოს წვდომა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან საჯარო სერვისებზე. თუმცა, მას ასევე შეუძლია გააღრმავოს უთანასწორობა, გაზარდოს მიკერძოებულობა ან ზიანი“.
გაერომ ჩამოაყალიბა ხელოვნური ინტელექტის სამეცნიერო საკონსულტაციო ორგანო, რათა დაეხმაროს ქვეყნებს ამ რევოლუციურ ტექნოლოგიასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღებაში.
გუტერეშმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ადამიანები დაცულნი უნდა იყვნენ ექსპლუატაციისგან და „არცერთი ბავშვი არ უნდა გახდეს დაურეგულირებელი ხელოვნური ინტელექტის საცდელი ობიექტი“.
მან მხარი დაუჭირა ზედამხედველობისა და ანგარიშვალდებულების უზრუნველსაყოფად გლობალური ჩარჩოების შექმნას და ძირითადი შესაძლებლობების გასავითარებლად „ხელოვნური ინტელექტის გლობალური ფონდის“ ჩამოყალიბებას.
„უსაფრთხო სივრცე“
მეორე მხრივ, საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა განაცხადა, რომ მტკიცედ აქვს გადაწყვეტილი სწრაფად განვითარებადი ტექნოლოგიების უსაფრთხო ზედამხედველობის უზრუნველყოფა.
ევროკავშირი გახდა ლიდერი გლობალურ რეგულირებაში „ხელოვნური ინტელექტის აქტით“, რომელიც 2024 წელს იქნა მიღებული და ეტაპობრივად ამოქმედდება.
„ჩვენს მოკავშირეებთან, როგორიცაა ინდოეთი... მზად ვართ გავაგრძელოთ თამაშის წესების ჩამოყალიბება“, — განაცხადა მაკრონმა. მან დასძინა: „ევროპა არ არის ორიენტირებული ბრმა რეგულირებაზე — ევროპა არის ინოვაციებისა და ინვესტიციების სივრცე, მაგრამ ამავე დროს, ის უსაფრთხო სივრცეა“.
ნიუ-დელიში, AI Impact-ის სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას, მაკრონმა აღნიშნა, რომ საფრანგეთი „გააორმაგებს ხელოვნური ინტელექტის მომზადებული მეცნიერებისა და ინჟინრების რაოდენობას“ და სექტორში ახალი სტარტაპები „ათიათასობით“ სამუშაო ადგილს შექმნის.
გასულ თვეში ფრანგმა კანონმდებლებმა მიიღეს კანონპროექტი, რომელიც 15 წლამდე ასაკის ბავშვებისთვის სოციალური ქსელების გამოყენებას კრძალავს; კანონის ძალაში შესვლამდე პროექტი სენატის კენჭისყრას ელოდება. ეს გადაწყვეტილება მოჰყვა მსგავს აკრძალვას, რომელიც დეკემბერში ავსტრალიამ აამოქმედა.
მაკრონმა ხუთშაბათს განაცხადა: „G7-ის ჩვენი ერთ-ერთი პრიორიტეტი ბავშვების დაცვა იქნება ხელოვნური ინტელექტისა და ციფრული ბოროტად გამოყენებისგან. არ არსებობს მიზეზი იმისა, რომ ჩვენი ბავშვები ინტერნეტში იმის ზემოქმედების ქვეშ მოექცნენ, რაც რეალურ სამყაროში აკრძალულია“.
„ინსტრუმენტი ინკლუზიურობისთვის“
მეორე მხრივ, ინდოეთის პრემიერ-მინისტრმა ნარენდრა მოდიმ განაცხადა, რომ ხელოვნური ინტელექტი ყველასთვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს: „ხელოვნური ინტელექტის დემოკრატიზაცია უნდა მოხდეს, რათა ადამიანები ხელოვნური ინტელექტისთვის მხოლოდ მონაცემთა ერთეულები ან ნედლეული არ იყვნენ. ჩვენ უნდა მოვახდინოთ ხელოვნური ინტელექტის დემოკრატიზაცია. ის უნდა გახდეს ინკლუზიურობისა და გაძლიერების ინსტრუმენტი, განსაკუთრებით გლობალური სამხრეთისთვის“.
AI Impact-ის სამიტი არის ყოველწლიური საერთაშორისო სამიტი, რომელიც წელს მეოთხედ ჩატარდა და მიეძღვნა ამ სწრაფად განვითარებად სფეროს.