თურქეთისა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების პრეზიდენტებმა სატელეფონო საუბრისას ურთიერთობების გაფართოებისა და გაძლიერების საკითხი განიხილეს.
ლიდერებმა განიხილეს ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის შესაძლებლობები და ურთიერთობების კიდევ უფრო განმტკიცებისკენ გადასადგმელი ნაბიჯები, საერთო ინტერესებისა და ხალხების კეთილდღეობის გათვალისწინებით.
თურქეთის რესპუბლიკის კომუნიკაციების სამმართველოს ინფორმაციით, პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა კვირას არაბთა გაერთიანებული საამიროების პრეზიდენტთან, შეიხ მუჰამედ ბინ ზაიდ ალ ნაჰიანთან სატელეფონო საუბარი გამართა, რომლის დროსაც მხარეებმა თანამშრომლობის გაფართოებისა და ორმხრივი ურთიერთობების გაძლიერების საკითხები განიხილეს.
საუბრისას ერდოღანმა და ალ ნაჰიანმა განიხილეს ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის შესაძლებლობები და ის ნაბიჯები, რომლებიც მიმართულია ურთიერთობების შემდგომი გაძლიერებისკენ საერთო ინტერესებისა და ხალხების სასარგებლოდ.
სატელეფონო საუბრისას დადასტურდა მზადყოფნა არაბთა გაერთიანებული საამიროებისა და თურქეთის ურთიერთობების გაღრმავების შესახებ, სხვადასხვა სფეროში, განსაკუთრებით კი განვითარების სფეროში პარტნიორობის კუთხით მიღწეული პროგრესის საფუძველზე.
ლიდერებმა ასევე განიხილეს რეგიონულ და საერთაშორისო დონეზე ორმხრივი ინტერესის მქონე საკითხები, რეგიონში მიმდინარე ბოლო მოვლენები და ამ მოვლენებთან დაკავშირებით გატარებული სამუშაოები.
ორმა ლიდერმა აღნიშნა, რომ მათი შეხვედრა მოგვიანებით გადაიდო და დაადასტურეს, რომ უახლოეს მომავალში შეხვდებიან ერთმანეთს.